Yeni Nesil Sporcu Gelişim Platformu – VisporClub

İzmir'deki harika girişimleri tanıtmaya devam ediyoruz. Bu bölgenin yaratıcı ekonomiye can suyu olduğunu, bölgenin girişim fikirlerini dinleyerek bile anlayabilirsiniz. İşte bunlardan bir tanesi de yetenek avcılığı yapan platform olan VisporClub.

Spora tutkulu iki üniversite öğrencisi olan Dila ve Murat‘ın kurduğu platform VisporClub, altyapı seviyesindeki spor kulüplerinin Türkiye’nin her şehrinden yetenekli oyuncuları keşfedebilmesini sağlıyor.

Birçok yetenekli sporcu bulunduğu şehir dezavantajından dolayı kendini başarılı kulüplere gösteremiyor. Çoğu zaman oyuncu keşfi antrenörlerin kendi çevreleriyle sınırlı kalıyor. Bu sebeple hem kulüpler arası rekabette hem de oyuncuların kariyer gelişimlerinde ciddi fırsat eşitsizlikleri oluşuyor. Girişim tam olarak buradaki dengeyi sağlamaya ve yetenekli sporculara platform aracılığı ile farklı fırsatlar sunmaya hazır.

VisporClub, antrenör ve takım çözümleri de sunuyor. Antrenörler; branş, pozisyon, konum, boy-kilo, yaş, beceri performans puanları gibi filtrelemelerde aramalar yapabilecek, bu sayede takımlarında eksik gördükleri pozisyonları yeni oyuncularla tamamlayabilecekler. Takım çözümleri ile şu an tamamlanması çok büyük maliyetler gerektiren oyuncu seçme günlerini tamamen dijitalleştiriyor. Ayrıca oyuncu seçme günlerine farklı şehirlerden uzaklık nedeniyle katılamayan, bu nedenle yeteneğini gösteremeyen sporculara da fırsat vermiş oluyor.

Dijital oyuncu seçmelerinde takımlar aradıkları pozisyon, yaş grubu, konum, tarih, istenen videolar gibi bilgileri oluşturup seçmeler’i başlatıyor. İlk aşamada oyuncular kulübün istediği fiziksel testlerini videolar halinde gönderiyor. Kulüpler ikinci aşamaya geçebilen sporculardan becerileri hakkında daha detaylı videolar isteyebiliyor. Bu aşamadan sonra süreç kulüp ve oyuncu arasında ilerliyor.

Uygulamada sporculardan herhangi bir ücret alınmıyor. Kulüplere ise seçme açabilmek veya oyuncunun profilindeki bilgileri görebilmek için premium paketler sunuyor.

Peki uygulama nasıl çalışıyor? Her hafta mobil uygulamada açılan dijital turnuvalarla oyuncular branşlarına dair becerilerini sergileyecek. Basketboldan örnek verirsek; “5 farklı noktadan üçlük performansı sergileme, art arda 10 serbest atış kullanımı, dribbling yeteneğini göster” gibi, oyuncuların branşa dair farklı becerilerini gösteren yarışmalar düzenlenecek.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi okuyan Dila ve Bilgisayar Programlama okuyan Murat sözlerle açıklıyor. “VisporClub’da en büyük hedefimiz, yeteneklerin fırsat eşitsizlikleri sebebiyle sönmesini engellemek. Bunun için dijital turnuvaların markalarla sponsor edilebileceği, dernekler ve federasyon vasıtasıyla dezavantajlı bölgelerde yoğun çalışma gösterebileceğimiz bir model üzerinde çalışıyoruz. Üst versiyonlarımızda, ilkokullarda yapacağımız fiziksel testlerle daha sporla tanışmamış yetenekli çocukları kulüplere tanıtma hedefimiz de var.”

Şu an yazılım, tasarım ve sosyal medya alanlarında yetkinliği olan 7 kişilik bir ekip ile VisporClub çalışmalarına devam ediyor. Antrenör ve kulüplerle görüşerek fikir doğrulama aşamasını geçip, Anadolu Efes ve Pınar Karşıyaka Spor Kulüpleri ile uygulama içi geliştirmelerde oldukça önemli bir yol katetmişler.

Murat ve Dila

Şu an fon arayışında olan ekip Karşıyaka Kolektif Girişimcilik Merkezinde çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca ekibin önümüzdeki üç ay için hedefi; uygulama ile kulüpler arası pilot seçme programları düzenlemek, uygulamaya daha fazla kulüp ve sporcu kaydı almak. Branş seçimlerini özellikle eşitsizliklerin daha derin yaşandığı, niş spor dallarında ilerleyerek özellikle motosporları gibi alanlarda daha fazla aktif olmak.

Seda Çakmak
Kamu ve özel sektör deneyimleri ile 2007 yılından itibaren iş dünyasındadır. 2016 yılında sosyal girişimci olarak ekosisteme dahil olmuş, 2018'de kamuya istifasını vermiştir:) Gönüllü olarak bir çok projede yer alıp, süreç yönetimi ve organizasyondan sorumlu olarak görev yapmıştır. Ulusal ve Uluslararası organizasyonlarda ekosistemin güçlendirilmesine katkıda bulunmuştur. Uçtan uca organizasyoner, iş geliştirme mentörü, girişimcilik eğitmeni, taze dijital dönüşüm uzmanı. #dijitaldünyanınkadını

Similar Articles

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

İlgili Yazılar