Yeni Hedefi Evini Yönetmek!

Genelde kendisi için zor hedefler belirleyip, bunları da başardığına tanık olduğumuz Mark Zuckerberg, zor bir dil olarak bildiğimiz Çince öğrenmeyi kendisine hedef olarak belirlemiş ve Pekin’de bir üniversitede gerçekleştirilen panelde hiç aksamadan 20 dakika Çince şov bile yapmıştı. ‘Gelecek Çincede’ diyenler ile ‘gelecek artık Facebook ‘un’ diyenlerin yolları sanırım Zuckerberg ‘in hırsında kesişmiş gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde Zuckerberg,  Facebook hesabından yeni yıl için belirlediği teknoloji konulu hedeflerini anlatan bir yazı paylaştı. Belli ki bu hedef diğerlerinden biraz daha zorlu. Mark, kendisine hem evde, hem de ofisinde yardımcı olabilecek, kendi yapay zekasını geliştirmek istiyor. Tıpkı Demir Adam filmindeki, Tony Stark karakterinin yapay zeka asistanı Jarvis gibi..

Zuckerberg; bunu eğlenceli ve entellektüel bir meydan okuma olduğunu belirtiyor.

Aslında Zuckerberg ‘in istediği şey tam olarak günlük işlerinde yardımcı olabilecek bir asistan. Bu işlerin başında ise ses ve müziği ayarlamak, yüz ve konuşma algısı kullanarak kapıyı açmak, gelen kişiyi tanıyıp içeri alıp almaması gerektiğini öğrenmek,  oda sıcaklığını ayarlamak, kızı Maxima’nın yardıma ihtiyacı olduğunda haber vermek gibi işlemleri yapay zeka ile halletmek istiyor. Tüm bunlardan önce mevcut teknolojinin geldiği noktayı araştıracağını söyleyen Zuckerberg,  yazılımdaki yeteneğini kullanıp, farklı işlevleri otomatik olarak gerçekleştirebilecek bir yapay zeka için çalışacak.

Mark Zuckerberg, bu projesi ile ilgili tüm gelişmeleri ve ilerleme bilgisini takipçileriyle paylaşacak..

Seda Çakmak
Kamu ve özel sektör deneyimleri ile 2007 yılından itibaren iş dünyasındadır. 2016 yılında sosyal girişimci olarak ekosisteme dahil olmuş, 2018'de kamuya istifasını vermiştir:) Gönüllü olarak bir çok projede yer alıp, süreç yönetimi ve organizasyondan sorumlu olarak görev yapmıştır. Ulusal ve Uluslararası organizasyonlarda ekosistemin güçlendirilmesine katkıda bulunmuştur. Uçtan uca organizasyoner, iş geliştirme mentörü, girişimcilik eğitmeni, taze dijital dönüşüm uzmanı. #dijitaldünyanınkadını

Similar Articles

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

İlgili Yazılar