Yaratıcı Endüstriler için Girişimcilik Programı

Yaratıcı Endüstriler için Girişimcilik Programı, İzmir Kalkınma Ajansı desteğiyle yürütülen, bölgedeki yaratıcılık olgusunun farklı sektörlere entegre etmeyi amaçlayan yeni bir programdır.

Bu program ile İZKA; bir yandan İzmir’de yaratıcı endüstri alanlarında girişimci kapasitesini güçlendirmek, ekosistemi çevrimiçi de olsa bir araya getirmek, buluşma ve etkileşimi artırmak, diğer yandan bu alanlardaki yaratıcılarla imalat sanayi tarafı arasında işbirliğini artırmak, ortak çalışma kültürü inşa etmek, birbirini anlayan ve sorunlarına çözümü birlikte üreten sektör pratikleri geliştirmek olarak ifade ediyor.

Programa başvuru aşamasında bir sektörel kısıt bulunmuyor, beklenti; katılımcı olma fikri olan imalat sanayi aktörleri ve yaratıcı endüstri temsilcilerinin programdan elde edeceği sonuçları tanımlayabilmeleri, kendi alanları dışındaki alanlara da meraklı olmaları, büyüme ve katma değer üretme konusunda istekli olmaları…

Originn ev sahipliğinde ve İEÜ Krea desteği ile gerçekleşecek olan Yaratıcı Endüstriler için Girişimcilik Programı, yaratıcı girişimciler için yeni bilgi ve anlayış edinme süreci olarak tasarlanmıştır. İmalat sanayinin inovasyon ve rekabetçi farklılaşma, yaratıcı girişimcilerin ise sürdürülebilir iş modeli ihtiyaçları için ortak çalışarak çözüm üretecekleri bir programdır.

Bu programın ilk etabı olan Nesta Yaratıcı Girişim Programı ile fikirleri hayata geçirmek için ihtiyaç duyulan araçlarla tanışılarak girişimcilerin kendi iş fikirlerini geliştireceği 3 günlük bir eğitim süreci tasarlanmıştır.

İkinci etap olan 3 gün sürecek Yaratıcı Endüstriler & İmalat Sanayi Tasarım Maratonu’nda  ise “Yaratıcı Endüstriler İşbirliğinde Sürdürülebilir ve Rekabetçi Değer Yaratma” başlığında ortak üretim gerçekleştirilecektir.

Bu programda, diğer programlardan farklı olarak öne çıkan en önemli çıktı;
sektördeki potansiyelin ve yaratıcı insan kaynağının farkına varmak ve rekabetçi farklılaşma imkanı sunuyor olması.

13-19 Aralık tarihleri arasında 1 haftalık tasarlanan programa başvuru portalı açılmıştır.

Detaylara göz atmak ve başvuru yapmak için https://yaratici.izka.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Seda Çakmak
Kamu ve özel sektör deneyimleri ile 2007 yılından itibaren iş dünyasındadır. 2016 yılında sosyal girişimci olarak ekosisteme dahil olmuş, 2018'de kamuya istifasını vermiştir:) Gönüllü olarak bir çok projede yer alıp, süreç yönetimi ve organizasyondan sorumlu olarak görev yapmıştır. Ulusal ve Uluslararası organizasyonlarda ekosistemin güçlendirilmesine katkıda bulunmuştur. Uçtan uca organizasyoner, iş geliştirme mentörü, girişimcilik eğitmeni, taze dijital dönüşüm uzmanı. #dijitaldünyanınkadını

Similar Articles

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

İlgili Yazılar