Su Altı Robotu Üreten Girişim Searover

2018 yılında, TÜBİTAK desteği ile kurulan Searover, Ar-Ge faaliyetlerine İzmir Bilimpark Teknoloji Geliştirme Bölgesi‘nde devam ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu Kontrol ve Otomasyon Mühendisleri olarak Zeynep Balca Yılmaz ve Kazım Çağlar Erat ‘ın uzun süren araştırma ve yoğun çalışmaları sonucu kurulan girişim Uzaktan kontrollü insansız su altı aracı Gözcü’yü üretti.

Çeşitli faaliyet alanlarından müşterileri ile buluşan Gözcü su altındaki bilinmezlikleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Dalgıçlık sektörü ölüm oranı ve risk konusunda astronotluğun önüne geçen bir sektör haline gelmiş olduğundan, insan hayatını riske atabilen sualtı faaliyetlerinde süreci tamamen otonom hale getirmek ve riskleri en aza indirmek girişimin bir diğer amacı.

Turistik olarak dalgıçlık alanında hobi edinme ile su altı merakı artan kurucular, bu işi, aldıkları teknik eğitim ile birleştirmeyi düşününce, sektördeki açığı da keşfetmiş ve sürece TÜBİTAK desteği ile birlikte adım atmış oldular. İlk satışını bir balık çiftliğine yapan Searover, su altı çekimleri ve kiralama hizeti de veriyor.

Sadece askeri alanda değil, turistik amaçlara da hizmet verecek olan ürün VR ve 360 derece çekim yapabiliyor olması, yerli ve global rakiplerinden de ayrılıyor.

Hem tasarım hem de yazılımsal anlamda ürün tamamen yerli halde Ar-Ge süreçlerine devam eden Searover, farklı alanlarda hizmet veren müşterilerini de bekliyor.

Seda Çakmak
Kamu ve özel sektör deneyimleri ile 2007 yılından itibaren iş dünyasındadır. 2016 yılında sosyal girişimci olarak ekosisteme dahil olmuş, 2018'de kamuya istifasını vermiştir:) Gönüllü olarak bir çok projede yer alıp, süreç yönetimi ve organizasyondan sorumlu olarak görev yapmıştır. Ulusal ve Uluslararası organizasyonlarda ekosistemin güçlendirilmesine katkıda bulunmuştur. Uçtan uca organizasyoner, iş geliştirme mentörü, girişimcilik eğitmeni, taze dijital dönüşüm uzmanı. #dijitaldünyanınkadını

Similar Articles

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

İlgili Yazılar