Otonom Cihaz Üreten Girişim – Advoard

Girişimcilik dünyasında akademisyen girişimcilerin başarısını nadir de olsa okuyoruz. Ama son zamanlarda İzmir’deki akademik girişimler oldukça yükselişe geşmiş durumda. Advoard da bunlardan biri.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olan Pınar Oğuz Ekim öğrencileri Bekir BostancıSercan Çağdaş Tekkök ve Mehmet Emre Söyünmez ile iç alanlarda haritalandırma ve konumlandırma yapabilen otonom bir cihaz üzerinde çalışmaya başladı.

Ar-Ge çalışmaları sonucunda TÜBiTAK 1512 Programı’na başvurarak 200 bin liralık girişimcilik desteği aldı. Daha sonra şirketleşerek Advoard‘u kurdu. Şirket şu an İzmir Bilimpark’ta faaliyetlerine devam ediyor.

Şu an oldukça başarılı olan girişim, ürünü farklı sektörlerdeki ihtiyaçları karşılayacak şekilde kurguluyor ve denemelerine devam ediyor.

Başarılı diyorum çünkü süreç içerisinde oldukça sıkı haberleştiğimiz hocamız ve öğrencilerinin ekosistem içerisindeki hareket kabiliyetlerini görünce ben bile şaşırıyorum 🙂

Kurulduktan iki ay sonra Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görülmesiyle birlikle harekete geçen Dr. Ekim ve öğrencileri özel bir sterilizasyon robotu geliştirmeye karar verdi. Robot, şartların zor olduğu bir ortamda 1 yılda geliştirildi. Her 400 metrekareye, içinde hidrojen peroksitin olduğu 1 litre sıvı bırakan robot, İçindeki aküler ve sıvı tankı ile birlikte yaklaşık 45 kilo. 5 bin 700 metrekareyi 90 dakika içinde temizliyor.

Otonom teknolojisi, üretim ve hizmet verimliliği açısından çok önemli bir kavram olduğundan, Advoard, lojistik sektörüne de göz kırpmaya başladı.

Robotik ve yazılım çözümleri sunuyor

Şirket, Ekim 2020 tarihinde İzmir Bilimpark’ta kuruldu. Advoardın amacı, iç alan uygulamalarında kullanılmak üzere otonom mobil platform, robotik ve yazılım çözümleri sunmak… Geliştirdiği otonom mobil platform iç ortamlarda üstündeki sensörler yardımı ile çevresinin haritasını çıkartıyor, bu harita üzerinde konumu otonom olarak buluyor, geliştirdiği web arayüzü sayesinde zamanı, sıklığı verilen görevleri gerçekleştirmek için güzergah planlayıp bu güzergahta güvenli bir şekilde görevini yerine getiriyor. Görevlerini yerine getirirken çevresel analizler yapabiliyor.

Eş zamanlı olarak web arayüzü üzerinden yönetim birimleri ile bu analizleri paylaşıyor. Ek olarak platformun şarj seviyesi, sensör ve motorların durumu da takip edilebiliyor. Şarj seviyesi belli bir düzeyin altına inerse şarj istasyonuna otonom gidebiliyor ya da herhangi bir sorun olursa uyarı verebiliyor. Bu otonom mobil platformun üzerine eklediğimiz donanımsal ve yazılımsal öğeler sayesinde fabrikalar için AMR, kapalı ortamlar için sterilizasyon yapan robot ve hipermarketler için interaktif reklamcılık, envanter kontrolu yapabilen robot prototipleri geliştirmiş durumda…

Satış ve kiralama üzerinden para kazanıyor

Yatırım haberini de yakında duyuracağımız girişimin gelir modeli, robot satışları ve kiralaması üzerinden ilerliyor. Buna ek olarak çevresel verilerin analizlerinin paylaşılması da bazı ücretlendirmelere tabi…

Robotik ve otonom platformlar geleceğin bir parçası olacağını düşünen ekip, Türkiye’nin geç kalmadan bu geleceğin içinde yer almasını istiyor. Türkiye’de ve daha sonra Avrupa ve de Arap Emirlikleri için önemli bir otonom mobil platform ve robotik çözümler üreticisi olmayı hedefliyor.

Yeni gelişmeler ile görüşmek üzere.

 

Seda Çakmak
Kamu ve özel sektör deneyimleri ile 2007 yılından itibaren iş dünyasındadır. 2016 yılında sosyal girişimci olarak ekosisteme dahil olmuş, 2018'de kamuya istifasını vermiştir:) Gönüllü olarak bir çok projede yer alıp, süreç yönetimi ve organizasyondan sorumlu olarak görev yapmıştır. Ulusal ve Uluslararası organizasyonlarda ekosistemin güçlendirilmesine katkıda bulunmuştur. Uçtan uca organizasyoner, iş geliştirme mentörü, girişimcilik eğitmeni, taze dijital dönüşüm uzmanı. #dijitaldünyanınkadını

Similar Articles

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

İlgili Yazılar