Ana Sayfa Blog

Yaratıcı Endüstriler için Girişimcilik Programı

0

Yaratıcı Endüstriler için Girişimcilik Programı, İzmir Kalkınma Ajansı desteğiyle yürütülen, bölgedeki yaratıcılık olgusunun farklı sektörlere entegre etmeyi amaçlayan yeni bir programdır.

Bu program ile İZKA; bir yandan İzmir’de yaratıcı endüstri alanlarında girişimci kapasitesini güçlendirmek, ekosistemi çevrimiçi de olsa bir araya getirmek, buluşma ve etkileşimi artırmak, diğer yandan bu alanlardaki yaratıcılarla imalat sanayi tarafı arasında işbirliğini artırmak, ortak çalışma kültürü inşa etmek, birbirini anlayan ve sorunlarına çözümü birlikte üreten sektör pratikleri geliştirmek olarak ifade ediyor.

Programa başvuru aşamasında bir sektörel kısıt bulunmuyor, beklenti; katılımcı olma fikri olan imalat sanayi aktörleri ve yaratıcı endüstri temsilcilerinin programdan elde edeceği sonuçları tanımlayabilmeleri, kendi alanları dışındaki alanlara da meraklı olmaları, büyüme ve katma değer üretme konusunda istekli olmaları…

Originn ev sahipliğinde ve İEÜ Krea desteği ile gerçekleşecek olan Yaratıcı Endüstriler için Girişimcilik Programı, yaratıcı girişimciler için yeni bilgi ve anlayış edinme süreci olarak tasarlanmıştır. İmalat sanayinin inovasyon ve rekabetçi farklılaşma, yaratıcı girişimcilerin ise sürdürülebilir iş modeli ihtiyaçları için ortak çalışarak çözüm üretecekleri bir programdır.

Bu programın ilk etabı olan Nesta Yaratıcı Girişim Programı ile fikirleri hayata geçirmek için ihtiyaç duyulan araçlarla tanışılarak girişimcilerin kendi iş fikirlerini geliştireceği 3 günlük bir eğitim süreci tasarlanmıştır.

İkinci etap olan 3 gün sürecek Yaratıcı Endüstriler & İmalat Sanayi Tasarım Maratonu’nda  ise “Yaratıcı Endüstriler İşbirliğinde Sürdürülebilir ve Rekabetçi Değer Yaratma” başlığında ortak üretim gerçekleştirilecektir.

Bu programda, diğer programlardan farklı olarak öne çıkan en önemli çıktı;
sektördeki potansiyelin ve yaratıcı insan kaynağının farkına varmak ve rekabetçi farklılaşma imkanı sunuyor olması.

13-19 Aralık tarihleri arasında 1 haftalık tasarlanan programa başvuru portalı açılmıştır.

Detaylara göz atmak ve başvuru yapmak için https://yaratici.izka.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

TÜSİAD – 2021 Bu Gençlikte İş Var Ege Finalistleri Belli Oldu!

Her yıl İstanbul’da gerçekleştirilen ve oldukça ses getiren girişimcilik programı olan “TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var” son 3 yılda bölgesel eğitim kampları ile de kendini göstermekteydi.


2 yıldır EGİAD ile İzmir Ekonomi Üniversitesi desteği ile yapılan TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var Ege Kampı 2021 yılında Mayıs ayında gerçekleşmişti.

TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var Ege Kampı 2020 @ İzmir Ekonomi Üniversitesi

Bugün ise Ege Kampı final programı EGİAD Melekleri tarafından gerçekleştirilirken 5 harika girişim kendini juriye tanıtma fırsatı buldu.

Autohealth

Trafik kazalarında, kaza anında yolcuların sağlık durumu hakkında gerekli bilgiyi insan
gücü olmadan gerekli kurumlara aktarır. Kullanılan kapasitif EKG propları sayesinde kıyafet üzerinden dahi detaylı sağlık analizi yapılmasını sağlar.

VisporClub

Kalkınma Hedefleri’nden “Eşitsizliklerin Azaltılması” hedefiyle yola çıkan, sporcu veya potansiyel sporcu gençleri bir araya getiren dijital bir platform. Spora ilgi duyan gençler, profillerinde sporcu özelliklerini, becerilerini ve yeteneklerini sergileme imkanı bulabilecek, spor kulüpleri ise dijital ortamda filtreleme yaparak yetenek taraması yapabilecek, oyuncu seçmelerinin ilk aşamasını dijital ortamda geniş bir havuzda gerçekleştirebilecektir.

Agon

Tübitak Bigg Teknogirişim Desteği alarak 2021 yılında şirketleşen Agon, Staphylococcus aureus bakterisinin hastane yoğun bakım ünitelerinde tespitini gerçekleştirebilen bir biyosensör uygulaması girişimidir.

Anemo Games

farklı oyun türlerini ve kategorilerini sentezleyerek oluşturduğu dinamizm ile mobil oyun endüstrisine farklı bir bakış açısı sunuyor. İlk olarak bulmaca ve macera türlerini sentezleyen
hibrit bir casual oyun olan Elementria’nın MVP’sini tamamlamıştır.

Kriptoart

sanatçılar, markalar ve sanatseverler için ”NFT ve Kripto Sanat” üzerine özgün içerikler
geliştiren, eğitim ve küratörlük hizmetleriyle ilham verici bir ekosistem yaratan dijital sanat
platformudur.

Gelelim Finalistlere;

TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var 2021 Ege Programı’nın Finalistleri şöyle;

 1. Ekip Agon
 2. Ekip VisporClub
 3. Ekip Autohealt

İzmir’in bu yetenekli girişimlerine başarılar diliyoruz. Yakında kendileri hakkında daha detaylı bilgiler insanveteknoloji.com sayfasında olacaktır.

Yeni Nesil Sporcu Gelişim Platformu – VisporClub

0
İzmir'deki harika girişimleri tanıtmaya devam ediyoruz. Bu bölgenin yaratıcı ekonomiye can suyu olduğunu, bölgenin girişim fikirlerini dinleyerek bile anlayabilirsiniz. İşte bunlardan bir tanesi de yetenek avcılığı yapan platform olan VisporClub.

Spora tutkulu iki üniversite öğrencisi olan Dila ve Murat‘ın kurduğu platform VisporClub, altyapı seviyesindeki spor kulüplerinin Türkiye’nin her şehrinden yetenekli oyuncuları keşfedebilmesini sağlıyor.

Birçok yetenekli sporcu bulunduğu şehir dezavantajından dolayı kendini başarılı kulüplere gösteremiyor. Çoğu zaman oyuncu keşfi antrenörlerin kendi çevreleriyle sınırlı kalıyor. Bu sebeple hem kulüpler arası rekabette hem de oyuncuların kariyer gelişimlerinde ciddi fırsat eşitsizlikleri oluşuyor. Girişim tam olarak buradaki dengeyi sağlamaya ve yetenekli sporculara platform aracılığı ile farklı fırsatlar sunmaya hazır.

VisporClub, antrenör ve takım çözümleri de sunuyor. Antrenörler; branş, pozisyon, konum, boy-kilo, yaş, beceri performans puanları gibi filtrelemelerde aramalar yapabilecek, bu sayede takımlarında eksik gördükleri pozisyonları yeni oyuncularla tamamlayabilecekler. Takım çözümleri ile şu an tamamlanması çok büyük maliyetler gerektiren oyuncu seçme günlerini tamamen dijitalleştiriyor. Ayrıca oyuncu seçme günlerine farklı şehirlerden uzaklık nedeniyle katılamayan, bu nedenle yeteneğini gösteremeyen sporculara da fırsat vermiş oluyor.

Dijital oyuncu seçmelerinde takımlar aradıkları pozisyon, yaş grubu, konum, tarih, istenen videolar gibi bilgileri oluşturup seçmeler’i başlatıyor. İlk aşamada oyuncular kulübün istediği fiziksel testlerini videolar halinde gönderiyor. Kulüpler ikinci aşamaya geçebilen sporculardan becerileri hakkında daha detaylı videolar isteyebiliyor. Bu aşamadan sonra süreç kulüp ve oyuncu arasında ilerliyor.

Uygulamada sporculardan herhangi bir ücret alınmıyor. Kulüplere ise seçme açabilmek veya oyuncunun profilindeki bilgileri görebilmek için premium paketler sunuyor.

Peki uygulama nasıl çalışıyor? Her hafta mobil uygulamada açılan dijital turnuvalarla oyuncular branşlarına dair becerilerini sergileyecek. Basketboldan örnek verirsek; “5 farklı noktadan üçlük performansı sergileme, art arda 10 serbest atış kullanımı, dribbling yeteneğini göster” gibi, oyuncuların branşa dair farklı becerilerini gösteren yarışmalar düzenlenecek.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi okuyan Dila ve Bilgisayar Programlama okuyan Murat sözlerle açıklıyor. “VisporClub’da en büyük hedefimiz, yeteneklerin fırsat eşitsizlikleri sebebiyle sönmesini engellemek. Bunun için dijital turnuvaların markalarla sponsor edilebileceği, dernekler ve federasyon vasıtasıyla dezavantajlı bölgelerde yoğun çalışma gösterebileceğimiz bir model üzerinde çalışıyoruz. Üst versiyonlarımızda, ilkokullarda yapacağımız fiziksel testlerle daha sporla tanışmamış yetenekli çocukları kulüplere tanıtma hedefimiz de var.”

Şu an yazılım, tasarım ve sosyal medya alanlarında yetkinliği olan 7 kişilik bir ekip ile VisporClub çalışmalarına devam ediyor. Antrenör ve kulüplerle görüşerek fikir doğrulama aşamasını geçip, Anadolu Efes ve Pınar Karşıyaka Spor Kulüpleri ile uygulama içi geliştirmelerde oldukça önemli bir yol katetmişler.

Murat ve Dila

Şu an fon arayışında olan ekip Karşıyaka Kolektif Girişimcilik Merkezinde çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca ekibin önümüzdeki üç ay için hedefi; uygulama ile kulüpler arası pilot seçme programları düzenlemek, uygulamaya daha fazla kulüp ve sporcu kaydı almak. Branş seçimlerini özellikle eşitsizliklerin daha derin yaşandığı, niş spor dallarında ilerleyerek özellikle motosporları gibi alanlarda daha fazla aktif olmak.

Deniz Teknolojilerinde İlk Program – BlueTech İzmir

0

Türkiye’de deniz teknolojileri alanında düzenlenen ilk girişimci yükseltme programı olan BlueTech İzmir Programı, bu alanda faaliyet gösteren startuplar ile kurumsal aktörleri bir araya getirerek hem inovasyon ekosistemini desteklemeyi hem de İzmir’in bu alanda cazibe merkezi olmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Çevreye duyarlı denizcilik teknolojileri, gemiler ve deniz yapıları için yenilikçi konseptler, sensör, otomasyon ve takip teknolojileri, ileri imalat, güvenlik, denizden enerji üreten teknolojiler, tersaneler, limanlar, marinalar öncelikli olmak üzere deniz teknolojileri alanında çalışan startuplar 6 haftalık eğitim ve mentörlük kampına alınarak yoğun bir hızlandırıcı sürecinden geçecekler. Eğitimlerini tamamlayan girişimler Demo Day’de etkinliğinde tersaneler, armatörler, kamu kurumları, belediyeler, meslek örgütleri gibi sivil toplum kuruluşlarına ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapma imkânına sahip olacaklar.

Tüm sürecin online yürütüleceği BlueTech İzmir Programı’na Türkiye’nin her yerinden katılım sağlanabilir.

Neden Katılmalısınız?

Startuplar

 • Pazara ve ürüne ilişkin teknik geri bildirim
 • Müşteri ve pazar doğrulama
 • Ar-Ge için iş birliği fırsatları
 • Potansiyel müşteriler ile bir araya gelmek
 • Yatırım ve satış imkanları

Kurumsal Aktörler

 • İnovatif proje ve iş fikirleri ile tanışmak
 • Sektör içindeki yenilikleri açık inovasyon ve işbirlikleri ile hızlandırmak
 • Sürdürülebilirliğe ve Türkiye’de deniz teknolojileri sektörünün gelişimine katkı sağlamak

Başvuru Kriterleri

Türkiye’de deniz teknolojileri alanında faaliyet gösteren startuplar.

Beklenen Startup Aşaması

 • Proje Aşaması (Teknoloji validasyonu ve kavram kanıtlama)
 • Prototip Aşaması
 • Erken Ticarileşme Aşaması
 • Olgunluk Aşaması

Detaylara erişmek ve başvuru yapmak için https://izka.org.tr/bluetech/

Otonom Cihaz Üreten Girişim – Advoard

0

Girişimcilik dünyasında akademisyen girişimcilerin başarısını nadir de olsa okuyoruz. Ama son zamanlarda İzmir’deki akademik girişimler oldukça yükselişe geşmiş durumda. Advoard da bunlardan biri.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olan Pınar Oğuz Ekim öğrencileri Bekir BostancıSercan Çağdaş Tekkök ve Mehmet Emre Söyünmez ile iç alanlarda haritalandırma ve konumlandırma yapabilen otonom bir cihaz üzerinde çalışmaya başladı.

Ar-Ge çalışmaları sonucunda TÜBiTAK 1512 Programı’na başvurarak 200 bin liralık girişimcilik desteği aldı. Daha sonra şirketleşerek Advoard‘u kurdu. Şirket şu an İzmir Bilimpark’ta faaliyetlerine devam ediyor.

Şu an oldukça başarılı olan girişim, ürünü farklı sektörlerdeki ihtiyaçları karşılayacak şekilde kurguluyor ve denemelerine devam ediyor.

Başarılı diyorum çünkü süreç içerisinde oldukça sıkı haberleştiğimiz hocamız ve öğrencilerinin ekosistem içerisindeki hareket kabiliyetlerini görünce ben bile şaşırıyorum 🙂

Kurulduktan iki ay sonra Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görülmesiyle birlikle harekete geçen Dr. Ekim ve öğrencileri özel bir sterilizasyon robotu geliştirmeye karar verdi. Robot, şartların zor olduğu bir ortamda 1 yılda geliştirildi. Her 400 metrekareye, içinde hidrojen peroksitin olduğu 1 litre sıvı bırakan robot, İçindeki aküler ve sıvı tankı ile birlikte yaklaşık 45 kilo. 5 bin 700 metrekareyi 90 dakika içinde temizliyor.

Otonom teknolojisi, üretim ve hizmet verimliliği açısından çok önemli bir kavram olduğundan, Advoard, lojistik sektörüne de göz kırpmaya başladı.

Robotik ve yazılım çözümleri sunuyor

Şirket, Ekim 2020 tarihinde İzmir Bilimpark’ta kuruldu. Advoardın amacı, iç alan uygulamalarında kullanılmak üzere otonom mobil platform, robotik ve yazılım çözümleri sunmak… Geliştirdiği otonom mobil platform iç ortamlarda üstündeki sensörler yardımı ile çevresinin haritasını çıkartıyor, bu harita üzerinde konumu otonom olarak buluyor, geliştirdiği web arayüzü sayesinde zamanı, sıklığı verilen görevleri gerçekleştirmek için güzergah planlayıp bu güzergahta güvenli bir şekilde görevini yerine getiriyor. Görevlerini yerine getirirken çevresel analizler yapabiliyor.

Eş zamanlı olarak web arayüzü üzerinden yönetim birimleri ile bu analizleri paylaşıyor. Ek olarak platformun şarj seviyesi, sensör ve motorların durumu da takip edilebiliyor. Şarj seviyesi belli bir düzeyin altına inerse şarj istasyonuna otonom gidebiliyor ya da herhangi bir sorun olursa uyarı verebiliyor. Bu otonom mobil platformun üzerine eklediğimiz donanımsal ve yazılımsal öğeler sayesinde fabrikalar için AMR, kapalı ortamlar için sterilizasyon yapan robot ve hipermarketler için interaktif reklamcılık, envanter kontrolu yapabilen robot prototipleri geliştirmiş durumda…

Satış ve kiralama üzerinden para kazanıyor

Yatırım haberini de yakında duyuracağımız girişimin gelir modeli, robot satışları ve kiralaması üzerinden ilerliyor. Buna ek olarak çevresel verilerin analizlerinin paylaşılması da bazı ücretlendirmelere tabi…

Robotik ve otonom platformlar geleceğin bir parçası olacağını düşünen ekip, Türkiye’nin geç kalmadan bu geleceğin içinde yer almasını istiyor. Türkiye’de ve daha sonra Avrupa ve de Arap Emirlikleri için önemli bir otonom mobil platform ve robotik çözümler üreticisi olmayı hedefliyor.

Yeni gelişmeler ile görüşmek üzere.

 

Hackathon – Yaşam Teknolojileri İnme (Stroke) Hastalığı

Yapay Zeka, IoT, Büyük Veri, Bulut Bilişim, Makine Öğrenmesi, Veri Mühendisliği, Görüntü/Ses İşleme/Analizi ve Yazılım Teknolojileri

Teknopark İzmir ve İTÜ Arı Teknokent iş birliğinde gerçekleştirilecek Yaşam Teknolojileri – İnme (Stroke) Hastalığı konusundaki “HACKATHON” inme hastalığının; belirti, takip, tespit, acil müdahale ve tedavi süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik yeni teknolojilerin çalışılmasına ve bu alanda dijital dönüşümün sağlanmasına altyapı oluşturmak hedefleniyor.

Hackathon 21-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek, başvurular ise 10 Eylül’e kadar alınacak.

Bu etkinlik, Yapay Zeka, IoT, Büyük Veri, Bulut Bilişim, Makine Öğrenmesi, Veri Mühendisliği, Görüntü/Ses İşleme/Analizi ve Yazılım Teknolojilerinin ağırlıkla kullanılacağı HACKATHON, tüm Türkiye’den startuplar ve bağımsız ekiplerin katılımına açık!

İnme (Stroke) ve İlgili Teknolojiler Hakkında

Dünya genelinde önemli bir can kaybı ve engellilik sebebi olan inme, değiştirilebilir ve değiştirilemez olmak üzere iki kapsamdaki risk faktörlerinden ileri gelmektedir. Acil müdahalesinde FAST (yüz-kol- konuşma-zaman) metoduna başvurulan inmenin tedavisinde, çeşitli tıbbi yöntemler kullanılmaktadır. Söz konusu tedavinin multidisipliner bir bakış açısıyla, organize şekilde planlanması ve aynı yaklaşımın hastalığın rehabilitasyon evresinde de benimsenmesi büyük önem taşımaktadır.

Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan inmenin önüne geçilmesinde, teşhisinde, acil müdahalesinde ve rehabilitasyonunda her geçen gün artan bir biçimde değişik teknolojilerden yararlanılmaktadır. Bu teknolojiler arasından yapay zekâ, makine öğrenmesi, nesnelerin interneti (IoT) ve bulut depolama öne çıkmaktadır.

Etkinliğin programı oldukça yoğun ve çok değerli konuşmacılarla dolu bir akış bulunuyor.

Detaylar ve başvuru için https://www.hack4treat.com/

İzmir’de ‘Oyun Kuluçka Programı’ Hayata Geçiyor

0

Teknopark İzmir ve oyun girişim stüdyosu Games United, Ege’de bir oyun ekosistemi yaratmak ve oyun geliştiricilerini bir araya getirmek amacıyla ‘Oyun Kuluçka Programı’ yürütmek için anlaştı. Program, yenilikçi bir oyun fikri olan ve deneyim kazanmak isteyen yetenekli tüm girişimci adaylarına açık olacak. Çok yakın zamanda başvuru takvimi yayınlanacak.

Oyun geliştiricilerini bir araya getirmek ve Bölgede bir oyun ekosistemi yaratmak amacı ile oluşturulan Teknopark İzmir – Games United Oyun Kuluçka Programı’na, yenilikçi bir oyun fikri olan ve fikrini geliştirerek deneyim kazanmak isteyen tüm girişimci adaylarının başvuruları açık olacak. Yakın zamanda programla ilgili başvuru takvimi yayımlanacak.

Teknopark İzmir’de güçlü bir oyun ekosistemi kurulması, dijital oyun sektörünün gelişmesi ve başarılı projelerin hayata geçirilmesi hedeflenen program 12 ay sürecek.

Her aşamada ve her tür oyun konusunda çalışan stüdyosuna kabul edilen girişimciler, destek süresince Kuluçka Merkezi’nden faydalanacak; Kuluçka dönemini başarıyla tamamlayan stüdyolar ise Teknopark İzmir’de çalışmak için özel imkanlara sahip olacak.

Programa katılacak yeni kurulan ya da erken aşama oyun girişimcilerine; takım kurma, strateji, iş geliştirme gibi hizmetlerin yanı sıra başlangıç sermayesi desteği de sağlanacak. Ayrıca farklı aşamalarda olan girişimcilerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş eğitimler de kurgulanacak.

Genetik Analiz Programı Geliştiren Girişim GENEO

0

İEÜ Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Bilçağ Akgün‘ün kurucuları arasında olduğu startup GENEO, aldığı TÜBİTAK BİGG desteği ile faaliyetlerine başladı.

Kurucuların GENEO’nun amiral gemisi olarak tanımladığı NEOseq, yeni nesil gen dizi analiz cihazından çıkan tüm genomik verileri anında değerlendirip, raporladığı yeni bir platform olacak. Özel olarak geliştirilen klinik odaklı analiz modülleri aracılığıyla, aranan varyantın keşfi saniyeler içerisinde mümkün olacak.

Genetik bir laboratuvara sahip Prof. Dr. Hüseyin Onay ve yazılım mühendisi Tolga Evcimen‘in de ortakları arasında olduğu GENEO genetik testlerin kanser, nörolojik ve gelişimsel hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığın erken teşhisinde önemli rol oynayacak. 

Konuyla ilgili detayları hocamızdan dinlemek gerekirse;

“Gen, kişinin kalıtsal özelliklerini taşıyan ve bu özelliklerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan DNA zincirinin bir parçası. Genetik testin en önemli amacı da genlerde ve DNA üzerinde meydana gelen değişikleri tespit etmek. Çünkü bu değişimler, kişinin genetik yatkınlıkları ile ilgili bize yol haritası sunar. Bu değişimlerin doğru tanımlanması, ilerleyen dönemde oluşabilecek hastalıkların da önüne geçilmesi açısından çok önemli. Çünkü, eğer genetik test hayatınızın ilerleyen döneminde bir hastalığa yakalanma riskinizin yüksek olduğunu söylüyorsa, daha düzenli olarak kontrole gidebilir ve riski minimumda tutabilirsiniz.

Genetik testler, kişiye yönelik derinlemesine bir incelemeyi kapsar. Bu noktada test sonuçları da oldukça detaylı ve uzun olur. Hekimlerin bu sonuçları yorumlaması, tüm detayları tek tek incelemesi için de zaman gerekir. Hayata geçireceğimiz analiz programı ise, hekimi bu konuda rahatlatacak. Hazırlayacağımız program, tamamen testten gelen sonuçlar üzerine yoğunlaşacak.”

GENEO çalışmalarına Teknopark İzmir’de devam etmekte.

Su Altı Robotu Üreten Girişim Searover

0

2018 yılında, TÜBİTAK desteği ile kurulan Searover, Ar-Ge faaliyetlerine İzmir Bilimpark Teknoloji Geliştirme Bölgesi‘nde devam ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu Kontrol ve Otomasyon Mühendisleri olarak Zeynep Balca Yılmaz ve Kazım Çağlar Erat ‘ın uzun süren araştırma ve yoğun çalışmaları sonucu kurulan girişim Uzaktan kontrollü insansız su altı aracı Gözcü’yü üretti.

Çeşitli faaliyet alanlarından müşterileri ile buluşan Gözcü su altındaki bilinmezlikleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Dalgıçlık sektörü ölüm oranı ve risk konusunda astronotluğun önüne geçen bir sektör haline gelmiş olduğundan, insan hayatını riske atabilen sualtı faaliyetlerinde süreci tamamen otonom hale getirmek ve riskleri en aza indirmek girişimin bir diğer amacı.

Turistik olarak dalgıçlık alanında hobi edinme ile su altı merakı artan kurucular, bu işi, aldıkları teknik eğitim ile birleştirmeyi düşününce, sektördeki açığı da keşfetmiş ve sürece TÜBİTAK desteği ile birlikte adım atmış oldular. İlk satışını bir balık çiftliğine yapan Searover, su altı çekimleri ve kiralama hizeti de veriyor.

Sadece askeri alanda değil, turistik amaçlara da hizmet verecek olan ürün VR ve 360 derece çekim yapabiliyor olması, yerli ve global rakiplerinden de ayrılıyor.

Hem tasarım hem de yazılımsal anlamda ürün tamamen yerli halde Ar-Ge süreçlerine devam eden Searover, farklı alanlarda hizmet veren müşterilerini de bekliyor.

İzmir Girişimcilik Merkezi

0

Girişimcilik konusununun günden güne daha çok değer kazandığı İzmir’de yeni merkezlerin kurulduğunu görmek oldukça güzel.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) iş birliği ile şehirde yeni bir kuluçka merkezi kuruldu. İzmir Girişimcilik Merkezi.

İzmir’in stratejik öncelikleri dikkate alınarak her yıl belirlenen tematik alanlarda bölgesel ve sektörel ihtiyaçların girişimci bakış açısı ile karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütecek olan bu kuluçka merkezi ile şehirde yenilikçi fikirler gerçeğe dönüşme fırsatı bulacak. En azından tanıtımlar bu yönde.

İzmir’in girişimcilik ekosistemine yön verme amacıyla #Girişimİzmir diyerek yola çıkmış olan merkez, temel girişimcilik eğitimleri, iş geliştirme faaliyetleri, mentörlük hizmeti ve seminerler ile İzmir’in girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkı sağlayacağı ifade ediliyor.

Etkin olmayı ve hareketliği seven bir İzmir’de bu adım sayesinde şehrin sosyo ekonomik yapısının yenilikçi fikirlerle güçlenmesi, şehrimizde birlikte düşünme, çalışma ve üretme kültürünün gelişmesi ve tüm İzmirlilerin refah seviyesinin girişimci İzmirlilerin projeleriyle artırılması mümkün hale gelmesi umut ediliyor.

Bu noktada merkez için seçilen lokasyonun da stratejik bir önemi var. Çünkü belediye anlayışı İzmir’in tarihine de sahip çıkıp, şehrin kendi özünü korumaktan yana. Girişimcileri şehrin merkezinde kendine has dokusuyla ilgi çeken Darağaç bölgesinde ağırlayacak olan merkez, hem küçük üreticiler hem de sanat atölyelerinin yoğun olarak bulunduğu eski İzmir sokaklarında sosyo-kültürel paylaşıma da katkı sağlayacak.

Girişimciler, Alsancak bölgesinde konumlandırılmış 1000 m2 ‘lik kuluçka merkezini kullanacak. Böylece, teknoparkların uzak olmasından yakınan girişimciler alternatif bir çalışma alanı bulmuş olacak:)

Merkez ile ilgili gelişmeleri kendi web sitesinden takip edebilirsiniz. https://girisimcilikmerkezi.izmir.bel.tr/