Lojistik Sektörüne ‘akıllı’ Yazılım

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgür Özpeynirci, dünyanın farklı noktalarına taşımacılık yapan lojistik firmaları için özel bir yazılım geliştirerek ‘LTLZone’ adlı ‘akıllı destek sistemi’ kurdu. Girişimci akademisyen Özpeynirci, TÜBİTAK BİGG ile başladığı yolculuğuna 1507 desteği ile devam ettiği yazılımı ile lojistik firmalarına daha az maliyetle güvenli ve kısa sürede hizmet verme fırsatı sunuyor.

LTLZone.com web sitesine üye olan firma temsilcisi, yüklerinin teslim edileceği ülke ve şehir bilgisini sisteme kaydediyor. Ardından da sistem, saniyeler içinde yakın lokasyonları da belirleyerek kaç tane tır ya da kamyona, hangi yüklerin yerleşmesi gerektiğini otomatik olarak belirliyor. Taşınan ürünlerin cinsine yönelik eleme de yapan ‘LTLZone’ sayesinde firmalar, gereksiz yere kilometre yapmaktan ve araçlarının düşük kapasite ile sefere çıkması derdinden kurtuluyor.

İHTİYACI KARŞILAYACAK

İEÜ İşletme Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgür Özpeynirci, projenin 3 yılda tamamlandığını söyledi. ‘LTLZone.com’ sitesinin bazı lojistik şirketleri tarafından kullanılmaya başlandığını belirten Doç. Dr. Özpeynirci, “Lojistik firmaları için oluşturduğumuz karar destek sistemi, sektörün temel ihtiyaçları arasında yer alıyordu. Örneğin, Avrupa’daki farklı noktalara taşımanız gereken 100 parça yükünüz var. Ancak bu noktada mesafe, karayolu veya Ro-Ro tercihleri, aracın taşıma kapasitesi ve yükü ara depolara aktarmak gibi birçok kriter devreye giriyor. Oluşturduğumuz sisteme sahip olunmadığında, tüm bu hesaplamalar genellikle bilgisayar desteği olmadan, deneyim ile yapılıyor. Böyle olunca firmalar verimlilik, maliyet ve işgücü açısından zarar edebiliyor. Sadece bir tırın sefere az çıkması bile, firma açısından binlerce liralık tasarruf demek” ifadelerini kullandı.

PROJE HER ŞEYİYLE HAZIR

Doç. Dr. Özpeynirci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Projenin gerçekleşmesi için yoğun bir çalışma dönemi geçti. Sadece planlama noktasında değil, yazılım noktasında da çok emek verdik. Sektörde parsiyel, grupaj, dispatch veya dispo hazırlama gibi isimlerle anılan parsiyel yüklerin planlaması problemini, özel algoritmalar ile çözüyoruz. Proje, TÜBİTAK’tan 3 ayrı aşamada, yaklaşık 500 bin lira destek aldı. Şu anda program, ‘LTLZone.com’ sitesi üzerinden erişilebilir ve her şeyiyle hazır durumda. Firmalardan da teklifler gelmeye başladı. Sektörün ilgisi, doğru bir hamle yapıldığının kanıtı. Lojistik sektörüne yönelik yeni bir proje için de hazırlık yapıyorum.”

Girişim ayrıca İzmir Bilimpark Kuluçka Merkezi’nde yer alıyor.

Seda Çakmak
Kamu ve özel sektör deneyimleri ile 2007 yılından itibaren iş dünyasındadır. 2016 yılında sosyal girişimci olarak ekosisteme dahil olmuş, 2018'de kamuya istifasını vermiştir:) Gönüllü olarak bir çok projede yer alıp, süreç yönetimi ve organizasyondan sorumlu olarak görev yapmıştır. Ulusal ve Uluslararası organizasyonlarda ekosistemin güçlendirilmesine katkıda bulunmuştur. Uçtan uca organizasyoner, iş geliştirme mentörü, girişimcilik eğitmeni, taze dijital dönüşüm uzmanı. #dijitaldünyanınkadını

Similar Articles

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

İlgili Yazılar