Gerçek Olan Hangisiydi?

Rüyalarınızda yaşadığınız deneyimi gerçeklik ile buluşturmak ister misiniz? Ya da en sevdiğiniz oyunda, kanınızın son damlasına kadar savaşmayı ?
Yeni nesil teknolojiler artık sizi koltuklarınızdan kaldırıp sanal dünyanın o gerçekçi boşluğuna! bırakıyor.. Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan bu teknoloji artık gerçek..
Olaya rüyalardan girdik ama hatırlayanlar bu yeni teknolojik deneyimi yaşamadan, nasıl bir şey olacağı konusunda birazcık fikir sahibi olabilirler diye düşüyorum. “Anlatamam hissetmen lazım” dedikten sonra rüyasında korkunç bir uçurumdan düşenlerden, garip yaratıklar tarafından kovalanıp heyecanı ve adrenalini tüm fiziksel vücudunda hissedenlerden bahsediyorum. Oyun çılgınlarına diyecek bir şeyim yok. Onlar zaten durumu başka bir boyutta yaşıyor 🙂
Ama rüyalarını hatırlamayanlara da ‘Uyumsuz’ filmini izlemelerini tavsiye ediyorum.. Ya da Matrix ‘i..
2016 yılının sanal gerçeklik  ve giyilebilir teknoloji konusunda artan bir ivme ile hız kazanan bir yıl olması, bir çok fütüristin hem fikir olduğu konulardan biridir. Bu yüzden teknoloji konusunda dünya devi sayılan şirketlerin, çalışmalarını bu yöne kaydırarak sektörde kendine yer açmaya çalışması kaçınılmaz. Şimdilik teknolojinin yeni adı; büyük bir devrim gerçekleştirerek şimdiden ismini zirveye yazdırmayı başaran Teslasuit.

İskoçyalı çılgın bir grup, dünyanın ilk giyilebilir oyun kıyafeti olan Teslasuit’ i tasarlayarak, kullanıcılara daha önce yaşamadıkları bir deneyimi yaşatıyor. Belirli kasların üzerine denk gelecek şekilde yerleştirilen, elektro kas uyarım sistemi ile sinir sistemi kullanılarak beynin gerçeklik algısını değiştirecek bir sanal gerçeklik dünyası yaratmayı başaran firma, oyun oynamayı daha zevkli bir hale getiriyor.

Oyun tutkunları bir adım daha ilerde!
Geliştirdiği giyilebilir teknoloji ürünü sayesinde, kullanıcılarını oyunların iç dünyasına dahil eden Teslasuit; kontrol ettiğimiz oyuncu vurulduğu anda vücudumuza saplanan sıcak kurşunu, keskin bir şarapneli, araba ile yaptığımız kazayı, yüksek bir uçurumdan düşerken hissettiğimiz korku ve heyecanı ya da sonrasındaki acıyı tamamen gerçekmiş gibi fiziksel bedenimizde de hissettirecek. Belkide zihnimiz hangisinin gerçek olduğunu unutacak..
T-Belt isimli kemeri ile Bluetooth bağlantısı kurarak çalışan Teslasuit, şimdilik 2 farklı seçenek Prodigy ve Pioneer ile karşımıza çıkacak.

 

Şubat 2016’ ya kadar 250.000 Pound hedefine ulaşmak isteyen Teslasuit, hedefine ulaşacak mı henüz bilmiyoruz ama giyilebilir teknoloji konusunda gözleri üzerine çektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Hayal gücünün sınırı olmadığını söylemiştik. Bunu gerçeklik ile buluşturan zihinlerin savaşına hepimiz zamanla şahit olacağız..
Seda Çakmak
Kamu ve özel sektör deneyimleri ile 2007 yılından itibaren iş dünyasındadır. 2016 yılında sosyal girişimci olarak ekosisteme dahil olmuş, 2018'de kamuya istifasını vermiştir:) Gönüllü olarak bir çok projede yer alıp, süreç yönetimi ve organizasyondan sorumlu olarak görev yapmıştır. Ulusal ve Uluslararası organizasyonlarda ekosistemin güçlendirilmesine katkıda bulunmuştur. Uçtan uca organizasyoner, iş geliştirme mentörü, girişimcilik eğitmeni, taze dijital dönüşüm uzmanı. #dijitaldünyanınkadını

Similar Articles

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

İlgili Yazılar