PAYLAŞ

Genelde kendisi için zor hedefler belirleyip, bunları da başardığına tanık olduğumuz Mark Zuckerberg, zor bir dil olarak bildiğimiz Çince öğrenmeyi kendisine hedef olarak belirlemiş ve Pekin’de bir üniversitede gerçekleştirilen panelde hiç aksamadan 20 dakika Çince şov bile yapmıştı. ‘Gelecek Çincede’ diyenler ile ‘gelecek artık Facebook ‘un’ diyenlerin yolları sanırım Zuckerberg ‘in hırsında kesişmiş gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde Zuckerberg,  Facebook hesabından yeni yıl için belirlediği teknoloji konulu hedeflerini anlatan bir yazı paylaştı. Belli ki bu hedef diğerlerinden biraz daha zorlu. Mark, kendisine hem evde, hem de ofisinde yardımcı olabilecek, kendi yapay zekasını geliştirmek istiyor. Tıpkı Demir Adam filmindeki, Tony Stark karakterinin yapay zeka asistanı Jarvis gibi..

Zuckerberg; bunu eğlenceli ve entellektüel bir meydan okuma olduğunu belirtiyor.

Aslında Zuckerberg ‘in istediği şey tam olarak günlük işlerinde yardımcı olabilecek bir asistan. Bu işlerin başında ise ses ve müziği ayarlamak, yüz ve konuşma algısı kullanarak kapıyı açmak, gelen kişiyi tanıyıp içeri alıp almaması gerektiğini öğrenmek,  oda sıcaklığını ayarlamak, kızı Maxima’nın yardıma ihtiyacı olduğunda haber vermek gibi işlemleri yapay zeka ile halletmek istiyor. Tüm bunlardan önce mevcut teknolojinin geldiği noktayı araştıracağını söyleyen Zuckerberg,  yazılımdaki yeteneğini kullanıp, farklı işlevleri otomatik olarak gerçekleştirebilecek bir yapay zeka için çalışacak.

Mark Zuckerberg, bu projesi ile ilgili tüm gelişmeleri ve ilerleme bilgisini takipçileriyle paylaşacak..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here